Neden Rüya Görürüz?

Bazılarımız hırsızlarla karşılaşıyor, bazılarımız dinazorlarla dövüşüyoruz. Birileri çikolatalı turtayı tam mideye indirirken, birileri uçurumlardan düşmemeye çalışıyor. Birileri ağlarken , birileri gülüyor. Rüyalarda her şey mümkün. Ama neden beynimiz her gece böyle renkli rüyalar üretiyor?

Günün sonunda yorgun düşen bedenimiz sahip olunan günlük koşturma ve stresin ardından uyuyarak kendini yenileme ve ertesi güne hazırlama görevini yerine getiriyor. Bilinen en büyük gerçek, rüyalarımızın bizim hayal ürünlerimiz olduğu ve hepsinin düşünücüsünün ve yaratıcısının biz olduğumuzdur. Günlük yaşamımızda sahip olduğumuz her türlü durum ve yaşadığımız olaylar bizim bu rüyaları görmemizde rol oynar. 

Burada oluşturulan rüyalar bilinçli olarak oluşturulmadığı için, bilinçaltımızda sahip olduğumuz dengelerin önemi büyüktür. Bir kişinin çok uzun süre ve çok derin uyumadığı takdirde normal bir uyku sırasında bir gecede dört ile yedi arasında rüya gördüğü bilinmektedir. Sabah uyandığımızda hatırlamadığımız rüyalarımızı gün içerisinde ya da ilerleyen günlerde günlük hayatımızda karşılaştığımız bir durum sonucu hatırlıyor olabiliriz. Ya da bazen ben bu durumu bir yerden hatırlıyorum hissine kapılıyor olabiliriz. Bu durumun sebebi de bizim de bildiğimiz gibi uyandığımızda bazen bu rüyaların hiçbirini bazen ise sadece bir tanesi hatırlıyor olmamız ve hatırlamadığımız rüyaların uyanıkken edindiğimiz tecrübeler ile onları yeniden hatırlıyor olmamız sonucu oluşur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir